Elektroniczna legitymacja studencka

31 marca 2018 o 16:23

legitymacja-studenckaObecnie studenci wszystkich uczelni posiadają legitymacje studenckie, które wyglądają jak kawałek plastiku, podobny do karty bankomatowej. Nie zawsze tak było, ponieważ jeszcze niedawno legitymacje studenckie były wydawane w formie papierowej. Legitymacja elektroniczna zastąpiła tym samym tradycyjną formę papierową.

Stypendium socjalne na studiach

1 lutego 2017 o 00:13

pieniadzeStypendium socjalne jest to zapomoga, o którą może ubiegać się student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Ważnym czynnikiem określającym czy otrzymamy stypendium jest próg dochodowy, który jest określany przez ustawę. O przyznanie świadczenia może ubiegać się student lub doktorant. To czy otrzyma stypendium jest zależne od przeliczenia dochodu netto na jednego członka rodziny. Wyróżniamy dwa stypendia: stypendium socjalne oraz stypendium socjalne o zwiększonej wysokości.

Zniżki na zdrowie

30 sierpnia 2016 o 21:36

silaczW zdrowym ciele zdrowy duch – mówi stare polskie przysłowie. Co ono oznacza? Nic więcej niż to, że jeśli jest się posiadaczem zdrowego ciała, to i choroby ducha się nie czepiają, ma się lepsze samopoczucie, więcej sił witalnych. Jak więc odpowiednio zadbać o formę, by ów duch pozostał zdrowy? Najlepiej jest uczestniczyć w zajęciach ruchowych. Na studiach są obowiązkowe zajęcia wychowania fizycznego, które przybierają przeróżne formy w zależności od zasobności uczelni i studenta. Jeśli jednak student chce iść dalej i jeszcze bardziej dbać o formę, to zaleca się regularne chodzenie na siłownię. A jako kolejny argument przemawiający za regularnym ćwiczeniem na siłowni jest fakt, iż wiele siłowni honoruje studencką legitymację i oferuje karnety w niższych cenach.

Ulga przewozowa zniknie?

30 kwietnia 2016 o 09:03

student-autobusJak powszechnie wiadomo od końcówki poprzedniego roku, kiedy to nowa siła polityczna, która wygrała wybory, postanowiła dokonać dobrej zmiany, wszystko podlega ostrej ocenie i jest bezpardonowo i bezceremonialnie zmieniane, czy się to komuś podoba czy nie. Ta rzekoma dobra zmiana wkracza także do życia studentów. Niedawno znowelizowano kolejną ustawę, która reguluje życie publiczne, a dokładniej transport. I niestety, jest wielkie prawdopodobieństwo, że znikną ulgi dla studentów dotyczące przejazdów. Dlaczego się tak stanie?

Gdzie szukać zniżek?

29 czerwca 2015 o 16:08

uniwersytetPomimo, że studiowanie w Polsce na uczelniach państwowych jest teoretycznie bezpłatne, to koszty utrzymania się studenta oraz koszty związane z mieszkaniem, akademikiem, wyżywieniem czy zakupem książek, zmuszają wielu przedstawicieli braci studenckiej do podejmowania dodatkowego zatrudnienia. Sytuacja taka ma oczywiście dobre i złe strony. Do dobrych niewątpliwie zalicza się uzyskanie doświadczenia zawodowego, którym później można pochwalić się w CV lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niewątpliwym minusem jest zabieranie cennego czasu na naukę. Zamiast posiedzieć w bibliotece lub przykuć do kolokwium, studenci biegną do pracy, w której rzadko kiedy można spokojnie się pouczyć. To oczywiście wpływa na wyniki w nauce.