Kortowiada 2019 – podsumowanie

31 maja 2019 o 09:59

Uniwersytet Warmi?sko-Mazurski w OlsztynieW maju odbyła się w Olsztynie coroczna impreza studencka – Kortowiada 2019. To wyjątkowe juwenalia, ponieważ była to ich 60 edycja. Wyjątkowa również pod względem zmian – za część atrakcji trzeba było zapłacić.

student-seniorWłaśnie tak, do tej pory Kortowiada zawsze była bezpłatna i to prócz klimatu, odróżniało ją od tego typu imprez w pozostałych uniwersyteckich miastach Polski. Jednak taką podjęto decyzję, jednak czym była ona podyktowana? Organizatorzy zapewniają, że jest to związane z bezpieczeństwem oraz wzrostem wydatków. Koszty z roku na rok są coraz większe, a chcąc zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa trzeba było poszukać dodatkowych środków, które akurat znaleziono  w kieszeni studentów. Biletowana były tylko górka kortowska, a więc największe koncerty na juwenaliach. Ceny nie przekraczały 10 zł za dzień dla studentów UWM, a dla pozostałych 20 zł za dzień. Karnety dwudniowe były tańsze i kosztowały odpowiednio 15 oraz 30 zł za dwa dni. Oczywiście by nabyć bilet w niższej cenie trzeba było okazać legitymację studencką. Młodzież poniżej 16 roku życia mogła wejść na koncert tylko z opiekunem prawnym.

juwenalia-olsztynSama Kortowiada, jak co roku, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mimo nienajlepszej pogody. Nie na darmo jest uważana za najlepszą imprezę tego typu w Polsce. Na juwenaliach co roku bawi się nawet do 100 tysięcy osób, więc to nie mała impreza. Policja podsumowując  Kortowiadę okazała nieco statystyk. Bezpieczeństwa pilnowało 211 policjantów, którzy musieli interweniować 83 razy. Mandaty otrzymały 53 osoby, a 28 osób zostało pouczonych o przepisach dotyczących wychowania w trzeźwości oraz przepisach drogowych. Niestety doszło również do jednego poważnego zdarzenia. 23 letni mężczyzna wypadł z okna znajdującego się a drugim piętrze. W tym roku również wyjątkowo nie został uszkodzony żaden pojazd komunikacji miejskiej, o czym MPK Olsztyn wspomniało na swoim profilu facebookowym. Pełna kultura – jednak studenci czasem potrafią się zachować. Organizatorzy również przypominają o Biurze Rzeczy Znalezionych, gdzie można odebrać zgubione portfele, klucze, telefony i inne fanty.