Europejska wyszukiwarka stypendiów

30 listopada 2016 o 19:20

studenciAby studiować za granicą, nie zawsze potrzebny jest niesamowicie duży budżet, znajomości czy bogaci rodzice. Sprytny student znajdzie sposób, by pozyskać finanse z różnych organizacji fundujących stypendia dla studentów z całej Unii Europejskiej. Część z nich skierowana jest specjalnie do osób ze wschodniej części Unii, jako że te kraje wciąż jeszcze swoim poziomem życia, świadomości społecznej i obywatelskiej są daleko w tyle za społeczeństwami Zachodniej Europy. By zniwelować te różnice lub przynajmniej je zminimalizować, funduje się właśnie między innymi pomoc materialną dla studentów z tych państw. Gdzie szukać pomocy? Jak zdobyć europejskie stypendium?
Najlepszym sposobem na odnalezienie stypendium, które będzie odpowiadało wymaganiom nie tylko finansowym, ale i organizacyjno-administracyjnym jest skorzystanie z wyszukiwarki stypendiów european-funding-guide.eu. Wyszukiwarka obsługuje 16 krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niema przy tym znaczenia dziedzina, w której szuka się stypendium. studenci-pieniadzeJak można się przekonać, na terenie Unii funkcjonuje blisko 12 tysięcy różnych programów stypendialnych. Jednak zaledwie 12% z nich trafia do studentów, co jest bardzo niepokojącym i słabym wynikiem. Dlatego stworzono tą wyszukiwarkę, która funkcjonuje od 2014 roku. Wyszukiwarka została stworzona przy współpracy organizacji non-profit, pozyskała współfinansowanie ze środków Komisji Europejskiej, przez co studenci mogą korzystać z niej całkowicie za darmo.
Portal pomaga w znalezieniu stypendium, grantu, pożyczki studenckiej o łącznej kwocie blisko 27 bilionów euro. Polscy studenci mogą skorzystać z około 360 programów finansowych. Jak przekonują twórcy wyszukiwarki, wystarczy się zalogować, a program już sam wybierze najodpowiedniejsze stypendia czy opcje finansowania studiów za granicą. Jednak stypendia te mają na celu zabezpieczenie finansowe nie tylko studentów w trakcie studiów. To także współfinansowanie kosztów staży, kursów językowych czy akademickich projektów badawczych. Program informuje także o niezbędnych formalnościach, których należy dopilnować, jeśli chce się skorzystać z dofinansowania.tudenci-stypendium Najczęściej jest to przygotowanie CV i listu motywacyjnego oraz wysłanie go pod wskazany adres. Portal pomaga także w przygotowaniu odpowiednich dokumentów, by skorzystać z danego programu. Student może zapoznać się z licznymi poradami, które wyjaśniają i ułatwiają skorzystanie z danej opcji finansowej.
Jak pokazują statystyki, portal jest coraz popularniejszy. Z portalu korzysta około 2300 osób miesięcznie, a liczba ta wzrasta. Warto zajrzeć tam i poszukać dofinansowania, bowiem po stypendium może aplikować osoba urodzona w danym miejscu, a nie tylko uzyskująca najwyższe noty za naukę czy wynalazca.