Co dają nam studia?

31 lipca 2018 o 21:40

studentkaCzy kiedykolwiek zastanawialiście się co tak w rzeczywistości dają studia? Ja wielokrotnie. Przed studiami, jakie wybrać, w trakcie czy warto kontynuować, a po zakończeniu czy było warto. Poniżej przedstawiam wam kilka mocnych „za”, które moim zdaniem będą im plus po zakończeniu studiów.

studenciNależy pamiętać, iż przedstawione poniżej punkty są zależne od samego studenta. Jeżeli ktoś będzie zachowywał się jak cicha myszka to raczej nie skorzysta z omawianych możliwości. Dlatego też piszę o tym jako o możliwościach, które są wielce prawdopodobne. Na pierwszy ogień idą znajomości. Chyba nie jest to dziwne, iż na studiach jesteśmy w stanie poznać wiele osób. Osoby w grupie, na roku, na papierosie, na imprezie. Prawda jest taka, że im więcej znajomych tym lepiej. Nigdy nie wiemy czy nasz kolega w przyszłości nie załatwi nam pracy lub nie będzie naszym najlepszym klientem. Życie często uczy szanować innych, dlatego palenie mostów za sobą rzadko wychodzi na dobre. Dzięki uczelni możemy spotkać osoby o podobnych zainteresowaniach co nasze, możemy znaleźć ludzi inteligentnych, obrotnych, inspirujących. Jest to wartość dodana każdej uczelni. Kolejnym plusem, który da nam uczelnia to nauka samodzielności. Jeżeli mieszkamy poza miejsce rodzinnym to nie ma lepszej szkoły życia jak studia. Po pierwszym miesiącu już wiemy, iż należy odpowiednio gospodarować swoimi funduszami, tak jak w dorosłym życiu. Należy dbać o otoczenie w którym się mieszka, o ubrania, często na studiach pierwszy raz w życiu uczymy się jak włączyć pralkę. To jest początek dorosłego życia.

jogaBędąc na uczelni uczymy się przede wszystkim załatwiania odpowiednich spraw. Jest to umiejętność, która w przyszłości na pewno będzie niezbędna. Zacznijmy od napisania prostego podania do dziekanatu w sprawie otrzymania zapomogi czy też stypendium. Uczelnia jest podobna do urzędu. Niczego na „gębę” nie załatwimy. Sztuka negocjacji tak przydatna w dorosłym życiu właśnie na uczelni może mieć swoje początki. Przełożenie terminu zaliczenia egzaminu czy kolokwium wiąże się czasami z nie lada negocjacjami. Kombinowanie obok negocjacji to kolejna umiejętność, która niestety ale może być potrzebna w przyszłości. Studia nauczą i tego i tego. Ostatnią sprawą, która po studia wyjdzie na plus to niezapomniane wspomnienia, które w wielu wypadkach są najlepszym w życiu. Studia prócz nauki i zdobywania wiedzy są również czasem imprez, spotkań towarzyskich, ognisk czy wspólnych wypadów z przyjaciółmi. Kiedy w dorosłym życiu pójdziemy na imprezę w środku tygodnia? Doświadczenia i wrażenia zdobyte podczas pięciu lat studiowania zapadną nam w pamięć do końca naszego życia. Trzeba korzystać z tego czasu ponieważ jest to etap przejściowy między dzieciństwem a dorosłym życiem.