International Student Identity Card

16 kwietnia 2014 o 13:54

karta-studentaISCI, czyli International Student Identity Card to dokument, który potwierdza status studenta na całym świecie. Wyrobić taką legitymacją mogą sobie studenci uczelni prywatnych i państwowych studiów dziennych, zaocznych, wieczorowych, licencjackich, magisterskich i doktoranckich bez żadnego ograniczenia wiekowego. Taka „karta identyfikacyjna” upoważnia studenta do wielu korzystnych zniżek, ale także daje ubezpieczenie, w zależności od wybranego wariantu.
ISCI zostały wprowadzone w roku 1968 pod patronatem UNESCO w celu stworzenia takiego samego dokumentu dla studentów na całym świecie. Średnio co roku korzysta z niego ponad 150 tysięcy studentów w Polsce oraz ponad 5 milionów osób na całym świecie z ponad 120 krajów. Część z uczelni, nie korzysta ze swoich dedykowanych legitymacji studenckich, tylko właśnie wykorzystuje do tego celu ISCI. W Polsce w projekcie międzynarodowej legitymacji studenckiej biorą udział m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Akademicki Związek Sportowy, Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych oraz The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience.
Legitymacja zapewnia studentom wiele zniżek. Można otrzymać rabaty w setkach miejsc w Polsce i na całym świecie. W Polsce jest to około 3000 miejsc, które udzielają studentom 50% zniżek. Możemy oszczędzić na transporcie, w hotelach, restauracjach, ośrodkach kultury, pubach, ale również w sklepach czy punktach usługowych. Karta zapewnia również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w Polsce i poza granicami. Co daje karta prócz zniżek oraz potwierdzenia statusu studenta? Tak jak wspominaliśmy ubezpieczenie. W razie nieszczęśliwego wypadku poza granicami kraju – do 20000 zł, ale także pokrywa koszty leczenia podczas każdej podróży zagranicznej do wysokości 60000 EURO. Można dodatkowo ubezpieczyć się w tym samym zakresie na terenie Polski oraz od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ale także w zakresie ekstremalnego oraz wyczynowego uprawiania sportów.ISCI
Karta jest ważna przez 16 miesięcy. Ważny jest tutaj system edycji, czyli nie od wyrobienia przez 16 miesięcy tylko mamy podane z góry daty ważności karty. Przykładowo obecnie jest to okres od 1 września 2013r. do 31 grudnia 2014r. Jakie mamy rodzaje kart? Możemy wybrać legitymację bez ubezpieczenia i jest to koszt 24 zł. Jeżeli mamy chęci na kartę z ubezpieczeniem to przekrój cen za wyrobienie takiej karty jest różny. 59 zł kosztuje karta z ubezpieczenie w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków (20000 zł) tylko w Polsce. 79 zł kosztuje legitymacja z ubezpieczeniem w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków (20000 zł) oraz kosztów leczenia (60000 EUR) zagranicą. Ważne jest jednak to, że ubezpieczenie nie obowiązuje na terenie USA, Kanady, Japonii
i Australii. ISCI daje również dodatkowe możliwości dopłacając niewielkie kwoty do podstawowej ceny wyrobienia karty. Za 25 zł dokupimy ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w Polsce, a za 90 zł na terenie USA, Kanady, Japonii i Australii, za ubezpieczenie bagażu zapłacimy tylko 15 zł.
Pamiętajmy, kartę wyrobić warto, jest ona wręcz niezbędna dla każdego studenta, dając wiele możliwości zniżek i rabatów oraz ubezpieczając od ryzyk, które mogą się zdarzyć w trakcie podróży zagranicznych oraz tych krajowych.