Stypendium w Nowej Zelandii

30 września 2016 o 10:13

nowa-zelandia-panoramaNowa Zelandia kojarzy się powszechnie z przepięknymi krajobrazami, które często królują w filmach fantasy (Władca pierścieni, Opowieści z Narnii, Hobbit), wielką odległością od Europy czy Polski i wysokim poziomem życia. Jednak kiedy się dobrze poszuka, okazuje się, że Nowa Zelandia może zacząć się kojarzyć z bardzo atrakcyjnymi programami stypendialnymi dla studentów. W ciągu kilku ostatnich lat, organizatorzy niniejszego programu zorganizowali i przeprowadzili aż 24 programy stypendialne, których łączna wartość wyniosła 155 tysięcy euro. Czyż nie byłoby cudownie móc studiować w kraju Hobbita? Oto najnowszy program stypendialny Initiative for Transparency in Educational Grants pod nazwą Program „Dream NEW”.
Program Dream NEW jest wyjątkowo atrakcyjny, gdyż organizatorzy planują przyznać tylko osiem stypendiów w łącznej wysokości 60 tysięcy euro, co daje w przeliczeniu na osobę około 7500 euro. To daje możliwość pobierania nauk przez letni semestr na jednym z ośmiu Uniwersytetach Nowej Zelandii, biorących udział w programie.nowa-zelandia
Program „Dream NEW” jest skierowany do osób niezwykle kreatywnych, które marzą o sięganiu gwiazd zamiast stąpania po ziemi, sięgania za horyzont i posiadających marzenia, które inni określają jako niemożliwe czy szalone. Właśnie takich ludzi szuka Nowa Zelandia. Do programu zgłosiły się uniwersytety znajdujące się w czołówce rankingu najlepszych uniwersytetów w Nowej Zelandii. Są to Uniwersytet Lincolna, Massy Uniwersytet, Uniwersytet Otago, Uniwersytet Canterbury, Uniwersytet Waikato, Uniwersytet Wiktorii w Waikato, Uniwersytet Auckland oraz Aukclandzki Uniwersytet Technologii.
Aby zostać na jeden semestr studentem jednego z wyżej wymienionych uniwersytetów należy łącznie spełnić następujące kryteria. Po pierwsze należy być obywatelem Unii Europejskiej lub jej rezydentem przez co najmniej 2 lata. Po drugie trzeba być studentem uczelni wyższej w jednym z 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej i w końcu należy mieć ukończone 18 lat w chwili składania podania o stypendium. nowa-zelandia-miastoAplikacje będą przyjmowane bez względu na to, co się studiuje. Wymogiem niezbędnym do podjęcia edukacji jest oczywiście doskonała znajomość języka angielskiego, gdyż właśnie w tym języku będą prowadzone zajęcia dydaktyczne na gościnnym uniwersytecie. Takową znajomość języka angielskiego należy udokumentować odpowiednim dokumentem.
A więc, co trzeba zrobić, aby powalczyć o stypendium? Należało do 1 września bieżącego roku złożyć dokumenty aplikacyjne. Należy przede wszystkim wypełnić formularz aplikacyjny, k tóry znajdował się na stronie internetowej programu (oczywiście w języku angielskim), a następnie dołączyć do niego dokumenty: CV, dokument potwierdzający znajomość języka angielskiego, kopię dowodu osobistego lub paszportu, dowód składania aplikacji w ramach programu studiów zagranicznych na uniwersytecie w Nowej Zelandii oraz oficjalny transkrypt uniwersyteckiej ścieżki naukowej.