Jakie studia w roku 2019?
Jak co roku wielu młodych ludzi po zdanej maturze zadaje sobie jedno bardzo ważne pytanie. Jakie studia wybrać? Od tej decyzji może zależeć przyszłość studenta, dlatego też jest to dość istotna sprawa. Obecnie mamy rok 2019, połowę wakacji więc najwyższy czas zdecydować, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy.
Studia dają młodemu człowiekowi wiedzę, umiejętności i w niewielu przypadkach doświadczenie. Te wszystkie czynniki można nazwać mianem kwalifikacji. Im lepsze będziemy mieli kwalifikacje tym będziemy mieli większą szansę na lepszą przyszłość. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiednich studiów, które odpowiednio nas przygotują to startu w dorosłe życie. Obecnie mamy na rynku pracy rynek pracownika jednak dalej są kierunki studiów, które nie zapewnią nam godziwych zarobków w przyszłości, a błędna decyzja po maturze może skutkować zmarnowanymi pięcioma latami studiów. Zwykle stajemy przed dylematem czy wybrać studia humanistyczne czy studia o kierunku ścisłym. Niekiedy jednak trudno jest podporządkować dany kierunek studiów pod jedną z powyższych kategorii. Przykładem jest grafika komputerowa, która co do zasady łączy ze sobą studia humanistyczne ze studiami ścisłymi. Podobnie będzie z architektami i wieloma innymi zawodami. W związku z powyższym jakie studia wybrać? Otóż najlepiej by było by iść za głosem serca i wybrać kierunek studiów zgodny z naszymi zainteresowaniami, może hobby. Niestety nie ma nic bardziej mylnego. Przed wyborem studiów należy zorientować się na rynku pracy jakie zawody są pożądane, jakie kierunki są popularne i wybrać właśnie te mniej oblegane. Pamiętajmy, że im więcej ludzi uczęszcza na dany kierunek studiów tym większą konkurencję będziemy mieli w przyszłości.
Studia humanistyczne w większości wypadków będą błędem. Od lata osoby po takich kierunkach jak socjologia, politologia, stosunki międzynarodowe czy psychologia i historia nie mają łatwo na rynku pracy. Nawet prawo czy administracja nie są kierunkami, które dają gwarancję zatrudnienia, a jeżeli już dadzą to zarobki wcale nie są rewelacyjne. Teraz liczą się umiejętności – medycyna, informatyka, budownictwo czy mechatronika to kierunki, które w większości wypadków dadzą studentowi lepszą przyszłość. Informatyka jest kierunkiem, który w głównej mierze polega na wiedzy i umiejętnościach, dlatego też same studia nie zawsze są potrzebne. Pracodawcę w obecnych czasach będzie interesowały umiejętności kandydata, a nie to jaką szkołę skończył. Minęły już czasy kiedy dyplom był przepustką do fajnej pracy (nie rozumieją już tego chyba tylko rekruterzy w budżetówkach). Przyszły studencie pamiętaj, nie idź za masą, idź tam gdzie jest nisza rynkowa. Problem, że trzeba taką niszę znaleźć i jeszcze w niej się sprawdzić, ale jak to mówią – bez pracy nie ma kołaczy.