Studia podyplomowe – czy warto?

30 czerwca 2018 o 13:47

studia-podyplomoweWiele osób po zakończeniu swojego głównego kierunku studiów, czy o licencjatu czy magisterki decyduje dalej się dokształcać i wybiera studia podyplomowe. Czy warto jednak podjąć taki krok wydając pieniądze i absorbując czas na ukończenie nauki? Dla kogo są studia podyplomowe? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

naukaSpróbujmy odpowiedzieć sobie najpierw dla kogo są skierowane studia podyplomowe. Głównie dla osób z wykształceniem wyższym licencjackim szukających bardziej specyficznej wiedzy w danej dziedzinie. Plusem jest to, iż studia podyplomowe mogą być o całkowicie innym profilu niż nasze główne studia, które ukończyliśmy. Są one również dobrą opcją gdy chcemy rozszerzyć lub uzupełnić już wcześniej zdobytą wiedzę. Często ekonomiści wybierają studia z zakresu zarządzania, a administratywiści z zakresu prawa. Kiedy należy podjąć takie studia? Granicy wieku w zasadzie nie ma, jednakże najczęściej studia podyplomowe wybierają osoby w wieku 35 – 40 lat po to by podnieść swoje kwalifikacje, zdobyć wyższe stanowisko w obecnym miejscu pracy lub podwyżkę. Coraz częściej można zaobserwować trend wybierania podyplomówki przez osoby młode tuż po zakończeniu studiów licencjackich lub magisterskich. Zwykle po to by szybciej awansować lub dostać lepiej płatną pracę. Studia podyplomowe są skierowane również do osób, które chcą się przebranżowić i w przyszłości zmienić pracę. Powody są różne – wypalenie zawodowe, zła atmosfera w pracy, zaszufladkowanie lub brak realnej możliwości awansu.

absolwenciCo nam mogą dać studia podyplomowe? Pracodawca lepiej może spojrzeć na osobę z ukończonymi dodatkowymi kursami czy studiami podyplomowymi. Często przy tym samym doświadczeniu kandydatów lub jego braku decydują właśnie takie czynniki jak uprawnienia, kwalifikacje, zaangażowanie w trakcie i po studiach. Na rynku pracy poszukiwanie są ludzie posiadający odpowiednie wykształcenie, praktykę i doświadczenie. Studia podyplomowe mogą pomóc właśnie w takich przypadkach. Wybierając odpowiedni kierunek musimy odpowiedzieć sobie czego od studiów oczekujemy, jakie mamy potrzeby i czego chcemy się nauczyć. Jeżeli ktoś chce zajmować się bankowością dobrze jest skończyć ekonomię czy studia związane z finansami. Jeżeli ktoś chce piastować wyższe stanowiska, dobrze jest wiedzieć jak zarządzać kapitałem ludzkim, etc. Ile kosztują studia podyplomowe? Przeważnie kwoty wahają się między dwoma a trzema tysiącami złotych za rok. Wybierając studia warto zapytać się uczelni jakie zajęcia są w programie oraz z jakimi umiejętnościami wyjdziemy po zakończeniu studiów.