Student a mieszkanie

31 sierpnia 2014 o 22:10

suidenckie-mieszkanieNa co zwracają studenci uwagę szukając mieszkania na kolejny rok studencki? Kiedy go poszukują? Na co należy zwrócić uwagę szukając nowego mieszkania pod stancję? Cena jest ważna, ale czy najważniejsza? Jakie inne czynniki mają wpływ na wybór mieszkania?
Wrzesień już tuż, tuż, a po nim październik i nowy rok studencki. Osoby, które jeszcze nie znalazły mieszkania pod stancję mają już niewiele czasu. Część studentów szukało mieszkania na przełomie czerwca i lipca, jednak większość czeka właśnie na koniec sierpnia. Jaka jest tego przyczyna? Otóż część właścicieli mieszkań schodzi z cen, tak by zdążyć z wynajmem na październik. Jest to idealny moment dla każdego studenta na szukanie okazji, ponieważ właściciele mieszkań boją się, że w październiku nic już nie wynajmą, a studenci czekają właśnie na ten okres ze względu na ceny. Trzeba pamiętać jednak, że studenci nie są aż tak zwartą grupą najemców. Większość szuka niedrogich mieszkań blisko kampusów lub ewentualnie z dobrym dojazdem do centrum. Część natomiast ma pewne wymagania. Chętnie biorą pod uwagę oferty „z wyższej półki” – szukając wyższego standardu oraz innych udogodnień, takich jak garaż, czy dodatkowe miejsca parkingowe. W ostatnim czasie widać również, iż studenci wolą wynająć większe mieszkanie, ale w więcej osób. Zamiast dwóch osób zbiera się grupa znajomych, wynajmując mieszkanieduże mieszkanie na cztery i więcej osób, dzięki czemu mają dostęp do większego metrażu oraz korzystniejszej oferty niż akademik czy mieszkanie u cioci.
Jak wyglądają ceny wynajmu w największych miasta w obecnym roku? Najdrożej będzie oczywiście w Warszawie, gdzie trzeba wyłożyć kilkaset złotych miesięcznie więcej niż w innym miastach. Istnieją tutaj duże rozbieżności w cenach – najdrożej będzie w Śródmieściu (4300 zł za 3 pokojowe mieszkanie), a najtaniej na Targówku (2200 zł za 3 pokojowe mieszkanie) czy Białołęce (2000 zł za 3 pokojowe mieszkanie). We Wrocławiu zapłacimy od 1800 zł do 2600 zł za 3 pokojowe mieszkanie. W Poznaniu będzie nieco taniej. Za 3 pokojowe mieszkanie będzie trzeba zapłacić od 1450 zł do prawie 2000 zł. W Gdańsku ceny są bardzo zróżnicowane. 3 pokojowe mieszanie znajdziemy już za 1650 zł na Żabiance do 2300 zł w Śródmieściu. W Katowicach ceny wahają się od 1600 zł do 2400 zł. W Łodzi najtańsze mieszkania znajdziemy już za 1300 zł do maksymalnie 2000 zł.
Jak widać ceny są bardzo zróżnicowane, ich wysokość zależy głównie od lokalizacji mieszkania, dostępu do komunikacji miejskiej oraz standardu. Każdy student musi sobie przeliczyć na co go stać (lub jego rodziców) oraz na jakie warunki chce sobie pozwolić.