Juwenalia Studenckie

30 grudnia 2013 o 20:49

juwenaliaKażdy młody człowiek po zadanej maturze wybiera swój kierunek przyszłego kształcenia. Może to być uniwersytet, politechnika lub inna uczelnia, tak w kraju jak i poza nim. Każdy także wie, że nasz młody człowiek nie będzie non stop zgłębiał myśli filozoficznej Platona, trójpodziału władzy Monteskiusza czy zawartości kruszywa w masie bitumicznej. Młody student idzie na studia także by imprezować, a największą imprezą na każdej szanującej się uczelni wyższej są juwenalia studenckie.

Juwenalia to w skrócie dni studenta. Jest to impreza najczęściej zorganizowana przez studentów dla studentów. Wiąże się ona bardzo często z symbolicznym przekazaniem kluczy przez włodarzy miasta i przejęciem władzy na kilka dni. Same słowo juwenalia pochodzi od łacińskiego słowa luvenalia oznaczającego igrzyska młodzieży. W Polsce słyszymy o pierwszych zabawach studentów już w wieku XV, gdzie w Krakowie obchodzono święto studentów.

Impreza trwa najczęściej przez kilka dni, podczas których organizatorzy zapewniają szereg rozrywek dla studentów. Od konkursów w picu piwa, wyborów miss, pochodów przez miasto, dekorowaniu akademików, gier w CS’a czy LoL’a, przez zawody sportowe, występy kabaretowe do różnego rodzaju koncertów, gdzie znajdziemy każdy rodzaj muzyki. Należy pamiętać, że każda uczelnia organizująca juwenalia jest specyficzna i różni się od innych. W Zielonej Górze, na Uniwersytecie Zielonogórskim organizowane są Bachanalia, w ramach których możemy zobaczyć konkurs „zjazd na byle czym”, w Toruniu natomiast na UMK tradycją jest przebranie pomnika Mikołaja Kopernika.

W kalendarzu uniwersyteckim znajdziemy multum imprez zorganizowanych przez uczelnie wyższe. Ich nazwy związane są najczęściej z nazwą uczelni – Kulturalia przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, z miejscem – Kotrowiada od kampusu o nazwie Kortowo przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, czy od lokalnej gwary – Igry przy Politechnice Śląskiej. Juwenalia organizowane są najczęściej w okresie wiosenno – letnim w największych miastach w Polsce. Możemy się wyszaleć w Warszawie, w Cieszynie, Gdańsku, Szczecinie, Olsztynie, Koszalinie czy Lublinie.

Jednymi z największych juwenaliów organizowanych w Polsce jest wspomniana już Kortowiada w Olsztynie czy Neptunalia w Gdańsku. Jednak jakie korzyści mają studenci z takiej imprezy – jest ich wiele. Po pierwsze na część imprez czy konkursów mogą wchodzić tylko studenci czy to po ukazaniu legitymacji czy koszulki wydziałowej. Po drugie bardzo często w trakcie trwania juwenaliów studenci mają albo darmowy transport komunikacją miejską albo należy zapłacić symboliczne kilka złotych. Po trzecie zniżki na zakup alkoholu. Po wtóre bezcenny klimat, doświadczenie i niezapomniane przeżycia, które niejednokrotnie powtarzane są na późniejszych spotkaniach ze znajomymi przy piwku.

Juwenalia to wręcz obowiązek każdego szanującego się studenta, to czas zabawy, odłożenia nauki na kilka dni, zdobywania wspomnień oraz beztroskiego picia alkoholu – tak przecież chyba o to chodzi z tymi całymi juwenaliami, prawda?