Jak wygląda menu studenta?

23 lipca 2014 o 23:31

studencki-obiadOpinie na temat tego co jedzą studenci są przeróżne. Ogólnie mówi się, iż każdy student jest wiecznie głodny, bo całe pieniądze przeznacza na alkohol, a na śniadanie je suchy chleb lub pije kawę „zagryzając” papierosem. Jednak czy taki stereotyp jest prawdziwy? Okazuje się, iż menu studenckie potrafi być bardzo zróżnicowane, a pomysłowość studenta nie zna granic.
Standardowo większość studentów nie bardzo ma czas, no bo nauka, praca, praktyki, imprezy, dlatego jeżeli chodzi o jedzenie to ceni sobie prostotę wykonania posiłku zachowując jednak smak potrawy na „zjadliwym” poziomie. Najczęstsze produkty, które lądują w brzuchu studenta to różnego rodzaju makarony, zapiekanki, tosty, jajecznice, pizze, itd. Generalnie potrawy sycące, na których przygotowanie nie marnuje się połowy dnia. Większość tych produktów nabywana jest marketach, ponieważ nie dość, że tanio, to jeszcze wszystko w jednym miejscu. Przyjęło się, iż studenci głównie są bywalcami barów szybkiej obsługi i innych punktów gastronomicznych serwujących tzw. junk food. Jednak okazuje się, iż taki tryb życia nie zawsze odpowiada studentowi, który jako osoba myśląca, wie iż takie jedzenie jest generalnie zdrowe-jedzeniedroższe niż to przyrządzone w domowym zaciszu oraz w stopniu znacznym wpływa negatywnie na organizm. Alternatywą dla barów szybkiej obsługi są bufety wydziałowe, które w znacznej większości oferują zdrowsze jedzenie. Głównie będą to sałatki, kanapki, czy też zestawy obiadowe, jednak nie można zapominać, iż i w takich miejscach nie będzie problemu ze znalezieniem fast foodów. Jednak najlepszym sposobem na podreperowanie własnego zdrowia i portfela jest oczywiście obiad u mamy. Mama nigdy nie odmówi pomocy swojemu dziecku, a już na pewno dla swojego maluszka, który ciągle się uczy i nie ma czasu nawet przegryźć kanapki. Również tzw. „wałówa” od rodziców jest idealnym sposobem za zabrnie kawałka domowej kuchni ze sobą na studia, jednak minusem takiej opcji jest to, iż bardzo szybko się kończy. Od pewnego czasu jest zauważalna pewna zmiana jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe studentów. Studenci coraz pizza-studenckaczęściej zwracają uwagę na to co jedzą, jak jedzą oraz kiedy jedzą. Regularność spożywania posiłków jest tak samo ważna co odpowiednio zbilansowana dieta, dlatego też coraz większa rzesza żaków odżywia się zdrowo i racjonalnie. Coraz częściej w menu studenta można zobaczyć warzywa, owoce, jogurty naturalne, otręby czy też ciemne pieczywo.
Pamiętajmy jednak, iż grupa społeczna jaką niewątpliwie są studenci jest bardzo zróżnicowań i pewnego rodzaju kategoryzowanie jest błędne, nawet w temacie tak przejrzystym jak jedzenie. Jeden osobnik będzie zwracał uwagę na to co je, za ile i jak często, inny natomiast bez opamiętania będzie wpychał w siebie po trzy czy cztery hamburgery dziennie. Każda grupa społeczna w rozwijającym się społeczeństwie będzie się zmieniać. Inna nastanie moda, inne wytyczne czy upodobania i również takie zmiany nie omijają studentów. Już dzisiaj można powiedzieć iż studenci stają się bardziej świadomymi konsumentami, inwestując w siebie nie tylko poprzez naukę, ale również odpowiednie odżywianie się.