Naturalne środki wspomagające naukę
Dużymi krokami zbliża się sesja poprawkowa. Wakacje to zwykle czas odprężenia i relaksu lub czas dorabiania i zwiększania zawartości portfela. Rzadko się zdarza by student w okresie letnim przykładał się do nauki. Skoro zostało mało czasu to może należy zażyć jakiś wspomagacz? Legalny oczywiście. Oto kilka z nich.
Jednym z najpowszechniejszych środków wspomagających pracę naszego mózgu jest lecytyna. Lecytyna to tak naprawdę mieszanina kilku związków, głównie pochodzących z grupy fosfolipidów. Pełni ona wiele funkcji, jednak najważniejszą z nich jest poprawa pamięci oraz koncentracji. Jest na często stosowana jako wspomagacz zdolności myślowych oraz procesów uczenia się. Zalecana jest osobom, które pracują intensywnie umysłowo, uczą się do egzaminów, ale również dla osób starszych. Większość badań potwierdza, iż osoby zażywające lecytynę regularnie, odczuwają poprawę procesów myślowych, co za tym idzie – są w stanie przyswoić więcej informacji. Jest jeden haczyk. Należy stosować ją regularnie przez kolka tygodni zanim odczuje się znaczną różnicę – nie jest to środek typu zażyj – działaj.
Kolejnym środkiem mogącym pomóc nam w nauce jest tauryna. Głównie jest ona kojarzona z środkiem dla osób aktywnych fizycznie. Okazuje się, że wpływa ona również na ośrodkowy układ nerwowy w sposób mający poprawić funkcje poznawcze, dzięki czemu ma pomagać w nauce. Jak to się dzieje? Otóż zwiększa ona metabolizm komórek glejowych i przy okazji także wszystkich neuronów. Należy jednak pamiętać by nie przesadzać z jej przedawkowaniem, bo zamiast pomóc, może tylko zaszkodzić. Kofeina to bardzo popularny środek wspomagający naukę. Zalicza się ona do środków stymulujących, ponieważ podobnie jak tauryna wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Wchłonięta w rozsądnych, umiarkowanych ilościach usuwa zmęczenie, polepsza nastrój, a także koncentrację. Dodatkowo wyostrza uwagę zwiększając tym samym funkcje kognitywne – czyli pamięć roboczą. Badania wykazują, że kofeina wydłuża pamięć długotrwałą, zapobiega demencji i może zwalczać skutki choroby Alzheimera. Ważne jest by z kofeiną nie przesadzić, jest ona silnie uzależniająca, a w bardzo dużym stężeniu może nawet zabić.
Na rynku od dłuższego czasu znajdują się produkty wspomagające naukę i przyswajanie wiedzy. Zwykle sprzedawane są w tabletkach rozpuszczalnych i zawierają kompozycję różnych składników oraz witamin, dzięki którym poprawiają koncentrację oraz pobudzają pamięć. Składniki to najczęściej biotyna, magnez, lecytyna, kwas foliowy, niacyna oraz witaminy z grupy B, a także witaminy C i E. Tego typ środki należy stosować maksymalnie dwa raz dziennie i jak każdy suplement witaminowy musi być używany z głową.
Należy zapamiętać, iż środki naturalne są najbardziej bezpieczne. Całkowicie karygodne jest sięganie po środki i suplementy nie przebadane laboratoryjne lub takie, których posiadanie i zażywanie jest zabronione przez przepisy prawa.