Praca dla absolwentów
Wiele przeprowadzanych badań wskazuje, że co czwarta osoba nie spełnia się zawodowo po studiach. Czym jest to spowodowane? Czy taka jest rzeczywistość? Jak może wyglądać praca po studiach? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Wielu młodych ludzi obawia się, że błędnie podjęta decyzja zawodowa przysienie wielkie rozczarowanie. Jak więc rozwiązać wątpliwości i jak wybrać odpowiednią pracę? By odpowiedzieć na te pytania należy zastanowić się co poza wynagrodzeniem sprawi, że uznamy pracę za satysfakcjonującą. Na początek należy być przekonanym, że to co chcemy robić ma sens. Jest to wręcz głupia rada, ale niestety to podstawa. Niemalże trzy czwarte absolwentów uważa, że wymarzona praca daje poczucie życiowej stabilizacji. Pomaga również myśl, iż efekty naszej pracy pomagają nie tylko nam, ale również innym osobom. Zawsze na początku ścieżki zawodowej warto przeanalizować swoje umiejętności, kompetencje, wartość oraz doświadczenie. Później należy wziąć pod uwagę nasze marzenia, cele i co chcielibyśmy robić. Wiele osób uważa, że drogą do osiągnięcia satysfakcji z pracy jest możność zarabiania na swoich pasjach. Rozwój jest równie istotny, dlatego należy pamiętać, że praktyki oraz pierwsza praca dają możliwości zdobycia odpowiednich kompetencji, doświadczenia i szlifów. Szukając tej pierwszej pracy należy zwrócić, nie tylko na zarobki, ale również na benefity i możliwości rozwoju zawodowego. Wiele firm oferuje młodym ludziom specjalistyczne szkolenia, finansuje kursy oraz warsztaty.
Niecałe dwadzieścia procent absolwentów uważa, że najlepszą pracą jest bycie szefem sobie samemu i realizowanie potrzeb na własnych zasadach. Mamy wtedy elastyczność godzin, urlop kiedy chcemy i wolność w podejmowaniu decyzji. Wszystko prawda jednak należy pamiętać, ze praca na swoim często przeradza się w prace na zwiększonych obrotach, z większą ilością godzin niż praca na etacie, a nie zawsze za większe pieniądze. Jednak prawda jest taka, że decyzję trzeba podjąć samemu, uczyć się na własnych decyzjach, na własnych błędach i na własnych doświadczeniach. Życie jest najlepszą szkołą i nic tego nie zmieni.