Gdzie szukać pomocy w znalezieniu pracy?
Jak powszechnie wiadomo, student na pieniądzach nie śpi, a każdy przysłowiowy grosz jest dla niego na wagę złota. Dlatego tak chętnie sięga po rożnego rodzaju stypendia, dodatki, ulgi czy zniżki. Także chętnie podejmuje pracę, która pomaga mu w doczekaniu do kolejnego miesiąca. Także pracodawcy chętniej zatrudniają osoby uczące się, gdyż są „tańszymi” pracownikami. Na ich korzyść przemawia fakt, że składki zdrowotne, ubezpieczeniowe, emerytalne są opłacane nijako „z urzędu”. Dlatego właśnie student jest atrakcyjniejszy na rynku pracy niż przeciętny bezrobotny. Zdarza się jednak tak, że studenci nie umieją znaleźć sobie pracy lub pracodawcy nie mogą trafić na odpowiedniego pracownika. Wówczas z pomocą przychodzi Akademickie Biuro Kariery.
Akademickie Biuro Kariery to nic innego jak swego rodzaju pośrednictwo pracy dla studentów i absolwentów danej uczelni. Jego zadaniem jest właśnie wprowadzanie na rynek pracy osoby uczące się na dane uczelni. Do tego Biuro to ma za zadanie dbanie o intratne interesy absolwentów oraz osób uczących się, nie tylko na szczeblu lokalnym, ale również na niwie ogólnopolskiej. W całej Polsce funkcjonuje aż 340 akademickich biur kariery w ponad 420 uczelniach wyższych. Najczęściej są to odrębne jednostki uniwersyteckie.
Akademickie Biura Kariery to miejsca, w których pracodawca może spotkać swego potencjalnego pracownika. Korzystanie z ich pomocy jest o tyle przydatne, że często oferty pracy skierowane są do poszczególnych grup studentów na przykład zajmujących się informatyką lub biologią. Oferty często są mocno sprofilowane, co ułatwia odnalezienie ciekawej pracy dla siebie lub nie zawracanie sobie głowy ogłoszeniami o pracę, których kryteria studenta nie dotyczą. Do tego pracodawcy zwracając się z prośbą o pomoc w znalezieniu pracownika, są doskonale zorientowani, że może im się trafić osoba bez jakiegokolwiek doświadczenia. Jeśli jednak zależy pracodawcy na świeżym umyśle, z wiedzą specjalistyczną, to biuro jest doskonałym punktem zaczepienia.
Bardzo ciekawym zadaniem Akademickich Biur Kariery jest śledzenie i monitorowanie dalszych losów absolwentów, którzy znaleźli dzięki Biuru pracę. Jest to bardzo ważna część zadań i pracy tejże jednostki, bowiem pomaga w odpowiedzeniu na pytanie co jest robione dobrze, a co źle. Co przynosi efekty, co nie. Dlaczego niektóre zatrudnienia kończą się tuż po okresie próbnym, a niektóre trwają dłużej? Do tego dochodzi jeszcze współpraca biur z całej Polski między sobą. To również ważne, gdyż pomaga wdrożyć lub usprawnić pewne procesy, działania w oparciu o dobre praktyki z innych części kraju.