Studia w Niemczech
Niemcy kojarzą się nie tylko z bardzo dobrze prosperującym gospodarczo sąsiadem, ale także z krajem wielu możliwości, krajem, do którego wyjeżdżano do pracy. To także popularny kierunek wybierany przez studentów, aby podjąć lub kontynuować studia. Dlaczego młodzi ludzie decydują się na studiowanie w Niemczech? Przede wszystkim z powodu wysokiego standardu życia studenta oraz wysokiego poziomu nauczania. To także wiele możliwości prowadzenia badań, nawiązywania współpracy międzynarodowej, prowadzeniu czy uczestniczeniu w międzynarodowych projektach badawczych, studenckich, i tak dalej. Nic dziwnego, że wciąż nauka u naszego zachodniego sąsiada jest tak popularna.
W Niemczech funkcjonuje ponad 100 uniwersytetów i szkół wyższych, 55 akademii muzycznych i artystycznych oraz ponad 200 wyższych szkół zawodowych. Jeśli student interesuje się administracją, prawem administracyjnym, to można podjąć kształcenie w 29 szkołach administracji publicznej. Zatem student może wybrać sobie coś dla siebie spośród 16 tysięcy kierunków, w tym wiele tysięcy kierunków jest wykładana w języku angielskim.
Szkoły wyższe, uniwersytety nie organizują egzaminów wstępnych, a o przyjęciu na dany kierunek decydują wyniki z dotychczasowej nauki. Wyjątkiem są kierunki sportowe i artystyczne, a także architektoniczne i projektowe. Kiedy już się otrzyma informację o pozytywnym rozpatrzeniu podania o przyjęcie na studia, wówczas należy szybko znaleźć zakwaterowanie. Może to być akademik lub stancja. Warto pamiętać, że koszty życia studenta w Niemczech liczone są w euro. Pobyt w kraju sąsiednim do Polski należy zgłosić do odpowiedniego urzędu, który może poprosić o udowodnienie możliwości utrzymania się na studiach – koszt taki to około 800 euro miesięcznie.
Uczelnie niemieckie zazwyczaj dysponują się dobrze wyposażonymi akademikami i domami studenckimi, zatem baza socjalna jest na prawdę na wysokim poziomie. Koszt utrzymania się na studiach nie powinien być wysoki – wiele uczelni nie pobiera czesnego. Wyjątki oczywiście się zdarzają, co trzeba bezwzględnie sprawdzić wybierając się na studia.
Na szczęście, podobnie jak na wielu uczelniach na całym świecie, możliwe jest staranie się o różne stypendia – od socjalnych po naukowe. Ofertę stypendialną należy przejrzeć jeszcze przed wyjazdem, by wiedzieć, czy będzie się spełniać wymagania do otrzymania takiego stypendium. Warto także rozejrzeć się po organizacjach studenckich, bowiem i one przyznają różne stypendia. A jak wiadomo dla studenta każdy grosz się liczy.
Jeśli student planuje w międzyczasie podjąć legalną pracę, to ważną informacją będzie ta, że od 2011 roku nie są potrzebne żadne zezwolenia na pracę. Zatrudnienie przebiega normalnie. Warto po przyjeździe rozejrzeć się za dorywczą pracą, by zdobywać doświadczenie na rynku pracy oraz dodatkowe środki na życie.
Planując wyjazd do Niemiec na studia należy pamiętać, że Niemy to kraj federalny, a każdy z landów ma prawo do własnego organizowania zaplecza socjalno-technicznego dla studentów. Warto sprawdzić i zaplanować swój pobyt.